H5N1 Panik Alarmı! İlk Vaka Görüldü, Enfekte Süt İçen Kediler Hayatta Kalmadı!

Kuş gribi virüsünün hayvanlardan insanlara geçmesinden endişe edilirken, salgının nasıl yayıldığı da araştırılıyor. Uzmanlar, virüsün süt sağım makineleri veya ahırların temizliği sırasında bulaşmış olabileceğini düşünüyor. Virüsün hayvanlar arasında yayılması ise yemler aracılığıyla gerçekleşebiliyor.

ENFEKTE SÜTLER TEHLİKELİ Mİ?

Yetkililer, piyasada satılan sütlerin güvenli olduğunu duyurmasına rağmen, uzmanlar pastörize edilmemiş sütlerin risk oluşturabileceğini savunuyor. Özellikle enfekte olmuş sütleri içen kedilerin hayatını kaybettiği gerçeği, bu endişeyi artırıyor.

DURUM NE KADAR CİDDİ?

ABD Başkanı Joe Biden’ın koronavirüs danışma kurulunda görev alan bilim insanı Rick Bright, “Bu çok ciddi bir sağlık sorunu teşkil ediyor. Özellikle enfekte olmuş sütleri içen kedilerin öldüğü göz önünde bulundurulursa” diyerek durumun önemini vurguluyor. ABD’de birçok eyalette pastörize edilmemiş sütlerin yasal olarak satılabilmesi de endişeleri artırıyor.

New York Times’a konuşan Bright, “H5N1 bulaşmış bir kişi ile 10 kişi arasında ince bir çizgi var. Rakam 10 kişiye çıktığında büyük ihtimalle çok geç kalmışızdır” ifadesini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x