Çocuklar israf ve tasarrufu öğreniyor

Emtia piyasaları uzmanı, ekonomist İslam Memiş, çocukların para biriktirmeye erken yaşta başlaması için “Çocuklar İçin Ekonomi” kitabını yayımladı. İslam Memiş, kitabında çocuklara yalnızca tasarruf yapmanın yollarını göstermiyor, aynı zamanda çağımızın en önemli sorunlarından israfın önüne geçilmesi için tavsiyelerde bulunuyor.

‘KÜÇÜK ALIŞVERİŞLER YAPIN’

“Çocuklar İçin Ekonomi”nin okuyucuları, 69 sayfalık kitabı bitirdiklerinde; parayı tanıyacak, nasıl yönetileceğini öğrenecek ve tasarruf alışkanlıkları edinmenin yollarını kavramış olacak. Kitabının girişinde ebeveynlerin çocuklara en az 3 kumbara vermesi tavsiyesinde bulunan Ekonomist Memiş, “Birinci kumbarasında, uzun vadeli tasarruflar yapabilir; ikinci kumbarasında, satın almak istediği ürünler için birikim yapılabilir; üçüncü kumbarasında ise bağış yapmak istediği tutar için para biriktirebilir” ifadelerini kullandı.

İslam Memiş, çocuk okuyucularına ise “Anne ve babanızla alışverişe çıkın, onlardan size para hakkında bilgi vermesini isteyin, küçük alışverişlerinizi kendiniz yapın ve onlarla banka, market veya dükkan oyunları oynayın” tavsiyelerinde bulundu. Kitap; “Para nedir?” sorusu cevaplanarak başlıyor. Paranın çeşitleri, tarihi ve Türk Lirası banknotlara ilişkin öğretici bilgilerin ardından kitapta, ülkemizde en çok talep gören yatırım araçları arasında olan altına ilişkin ufuk açan detaylara değiniliyor. Çocuklar, değerli metalin işlevlerini öğrendikten sonra bir diğer önemli emtia olan gümüşü de tanıma fırsatı buluyor. Kitapta Memiş, tasarruf ve israfa ilişkin çocuklara tavsiyelerde de bulunuyor. Ayrıca kitabın son bölümünde çocuklar, öğrendiklerini, oyunlar ve çizimler üzerinde pekiştiriyor.

PARA, ALTIN VE  GÜMÜŞÜ ANLATIYOR

Kitapta, paranın tanımından, bir yatırım aracı olarak altın ve gümüşün işlevlerine kadar birçok öğretici bilgi bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x