Diyarbakır’da dünya ünlü sanatçı şarkısına klip çekti

Başarılı sanatçı Mathlouthi, 2020’de kaydettiği “Holm” (Bir Rüya) şarkısı ile dünya gündemine gelmişti. Çocuk yaşta müziğe ilgi duyan ve ilk bestesini 10 yaşında yapan Tunuslu müzisyen Emel Mathlouthi, profesyonel müziğe üniversite yıllarında kurduğu metal grubuyla başladı. Mathlouthi, daha sonra dünya müziğine ilgi duyarak politik içerikli şarkılar yazmaya başladı ve 2006’da yayınladığı “Ya Tounes Ya Meskina” (Zavallı Tunus) şarkısıyla dönemin hükümetinin tepkisini çekti.

ŞARKILARI TUNUS’TA YASAKLANMIŞTI

Şarkılarının 2008’de Tunus hükümeti tarafından yasaklanması üzerine Mathlouthi, Fransa’ya yerleşti ve müzik çalışmalarına burada devam etti. Mathlouthi’nin Tunus’ta 2010’da başlayan protestolardan ilham alarak yazdığı “Kelmti Horra” (Benim Dünyam Özgür) şarkısının Tunus devriminin simgesi haline gelmesi, sanatçıyı dünya çapında üne kavuşturdu. Kariyeri boyunca 5 stüdyo albümüne imza atan Emel Mathlouthi, 2017’de kaydedilen “Philia: Sanatçılar İslamofobiye Karşı” albümüne “Insanity” (Cinnet) şarkısıyla katkı sağladı.

DEVA HAMAMI’NDA KLİP ÇEKTİ

Nevruz kutlamaları için Diyarbakır’a gelen Mathlouthi, Sur’daki tarihi Deva Hamamı’nda klip çekti. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde öve öve bitiremediği 500 yıllık tarihi Deva Hamamı, defineciler tarafından talan edilmişti. Konunun gündeme gelmesi üzerine tarihi hamam için koruma ve restore kararı çıkmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x